۹ بهمن
HTC ChaCha؛ زیبا، ارزان، بی‌دوام!

HTC ChaCha؛ زیبا، ارزان، بی‌دوام!  

ایده‌ی ساخت گوشی‌هایی مختص شبکه‌های اجتماعی و به ویژه فیسبوک یکی از این ایده‌ها بوده است. گوشی HTC ChaCha که با نام HTC Status هم شناخته می‌شد و در سال ۲۰۱۱ به بازار آمد، جزو اولین تلاش‌هایی بود که فیسبوک با همکاری کمپانی HTC در این زمینه انجام داد. پروژه‌ای که سرانجام در سال ۲۰۱۳ با شکست تجاری شدید گوشی HTC First که به Facebook Phone معروف شده بود به زباله‌دان تاریخ پیوست.

گوشی HTC ChaCha با کیبورد فیزیکی کاملی که داشت پیش از هر چیز برای افرادی طراحی شده بود که اهل ارسال پیام‌های متنی زیاد بودند. ولی علاوه بر آن یک کلید اختصاصی فیسبوک هم روی این گوشی قرار داشت که اجازه می‌داد کاربر به سرعت محتوای مورد نظرش را روی این شبکه‌ی اجتماعی منتشر کند. HTC ChaCha از نظر تجاری نسبتا موفق ظاهر شد؛ ولی با توجه به تجربه‌ی ناکام پروژه‌ی گوشی‌های فیسبوکی بعید به نظر می‌رسد که ChaCha‌ موفقیتش را مدیون فیسبوک بوده باشد. گوشی HTC ChaCha بدنه‌ی آلومینیومی و طراحی جذابی داشت و از سوی دیگر پایین بودن قیمت و مجهز بودن به کیبورد فیزیکی، آن را برای افرادی که قصد داشتند برای اولین بار گوشی‌های اندرویدی یا حتی گوشی هوشمند را تجربه کنند جذاب می‌کرد.

یکی از عناصر زبان طراحی آن دوران HTC، یعنی انحنای پشت گوشی، در ChaCha به شکل کمری کاملا خمیده بروز کرده بود. کمر خمیده‌ی HTC ChaCha برای این طراحی شده بود که ارگونومی آن را هنگام استفاده از کیبورد بالا ببرد. هر چند این خمیدگی در دست به خوبی کار می‌کرد، ولی اگر قصد داشتید از کیبورد زمانی که گوشی روی سطح صافی مانند میز قرار داشت استفاده کنید، تاب خوردن گوشی حسابی اذیتتان می‌کرد. یکی دیگر از عناصر آزاردهنده‌ی HTC ChaCha صفحه‌نمایش کوچک افقی آن بود. بیشتر اپلیکیشن‌های اندروید سازگاری خوبی با صفحه‌نمایش افقی نداشتند. در نتیجه مجبور بودید یا گوشی را عملا به پهلو استفاده کنید یا با محتوایی که برای جا شدن در ارتفاع کم له شده بودند کنار بیایید.

HTC ChaCha از نظر سخت‌افزاری به یک پردازنده‌ی تک هسته‌ای ۸۰۰ مگاهرتزی، ۵۱۲ مگابایت حافظه‌ی رم، ۵۱۲ مگابایت حافظه‌ی داخلی، صفحه‌نمایش ۲٫۶ اینچی با رزولوشن ۴۸۰ در ۳۲۰ پیکسل، دوربین اصلی ۵ مگاپیکسلی و دوربین دوم VGA مجهز بود. این مشخصات حتی برای سال ۲۰۱۱ هم به نظر ضعیف می‌رسید. البته با توجه به قیمت پایین HTC ChaCha جایی برای گله نبود. ارزان بودن HTC ChaCha به شکل دیگری هم خودش را بروز می‌داد. هرچند ظاهر این گوشی به نظر محکم و بادوام می‌رسید ولی در عمل آمار خرابی‌های آن کم نبود. در نتیجه می‌توان به HTC ChaCha هم از نظر فیزیکی و هم از نظر ایده لقب بی‌دوام را داد. هر چند شاید اگر همین الان یک گوشی مجهز به دکمه‌ی اختصاصی تلگرام وارد بازار ایران شود، ایده‌ی گوشی‌های مخصوص شبکه‌های اجتماعی دوباره طرفدارانی پیدا کند!